GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Tillbringare 14577490
*
nr 1457 7490
Tillbringare
Majolika, 1800-tal. Höjd: 28cm
Utrop:
800 kr
Såld:
350 kr
Sista tid för bud online:
måndag 28 mars 2022
kl 20:40:05
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
23/3 16:50:08
1
100 kr
23/3 18:09:32
2
150 kr
25/3 20:03:41
3
300 kr
27/3 13:45:44
4
250 kr
27/3 13:45:44
3
300 kr (Budbetjänt)
27/3 13:46:27
4
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik majolika tillbringare
-
7148 Tillbringare
England, Keramik. Höjd: 25 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:38
*
Tillbringare
Läs om budbetjänten
nr 1457 7490
Tillbringare
Majolika, 1800-tal. Höjd: 28cm
Utrop: | 800 kr |
---|---|
Såld: | 350 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 28 mars 2022 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
23/3 16:50:08 | 1 | 100 kr |
23/3 18:09:32 | 2 | 150 kr |
25/3 20:03:41 | 3 | 300 kr |
27/3 13:45:44 | 4 | 250 kr |
27/3 13:45:44 | 3 | 300 kr (Budbetjänt) |
27/3 13:46:27 | 4 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik majolika tillbringare
-
7148 Tillbringare
England, Keramik. Höjd: 25 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:38